Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

// odzyskiwanie danych
RAID (Redundant Array of Inexpensive Disco) to nadmiarowa macierz niezależnych dysków podtrzymująca aktywność systemu w przypadku awarii przynajmniej jednego z dysków. Wykorzystywana jest ona w celu zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych danych oraz niejednokrotnie zwiększenia szybkości odczytu i zapisu w przypadku zastosowania RAID 0, 1, 5, 10. Możliwości konfiguracji jest naprawdę wiele i każdą z nich cechuje inna wydajność, pojemność oraz wytrzymałość na awarię:
  • RAID 0 (Stripping) – łączenie dysków znacznie poprawiające wydajność;
  • RAID 1 (Mirroring) – dublowanie dysków (zwykle dwóch);
  • RAID 5 – macierz RAID 0 ulepszona o dane parzystości (bezpieczeństwo);
  • RAID 10 – macierz RAID 0 z dwóch macierzy RAID 1.
Najczęstszą przyczyną awarii macierzy RAID jest przegapienie komunikatu o awarii jednego z dysków.
zdjęcia czarnego serwera
01
Darmowa
dignoza

02
Odzyskanie
danych

03
Uśmiech
na twarzy

// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z macierzy (dysków) RAID 0

Uszkodzenia macierzy RAID 0 są najczęściej spowodowane awarią jednego z dysków, co powoduje całkowity brak dostępu do danych. Uszkodzenie mechaniczne może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych, ponieważ zapis rozłożony jest na wszystkich nośnikach bez sum kontrolnych (parzystości/xor). Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0 wymaga:
  • sporządzenia dokładnej kopii ze wszystkich sprawnych dysków macierzy,
  • odzyskania danych z uszkodzonego dysku w celu poskładania w całość.
W przypadku RAID 0 brak danych z któregokolwiek nośnika niejednokrotnie uniemożliwia odzyskanie danych. Do objawów uszkodzenia macierzy RAID 0 zalicza się:
  • raportowanie przez serwer błędów zapisu i odczytu,
  • spowolnione zapisywanie (a niekiedy także odczytywanie) danych,
  • problemy z uruchomieniem serwera lub NAS po resecie,
  • raportowanie uszkodzenia dysku macierzy RAID 0 i nie przechodzenie do uruchomienia systemu.
Odzyskiwanie danych z macierzy (dysku) raid 0
// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z macierzy (dysku) RAID 1

W przypadku macierzy RAID 1 utrata danych jest niebezpieczna jedynie przy uszkodzeniu dwóch dysków. Uszkodzenie jednego z nich nie powoduje braku dostępu do przestrzeni adresowej dysku logicznego i użytkownik nie zdaje sobie sprawy z braku ochrony swoich danych. Najczęściej dowiaduje się o problemie gdy jest już za późno… Aby odzyskiwanie danych z dysku RAID 1 było skuteczne trzeba odzyskać dane z obydwu dysków i porównać zawartość w celu sprawdzenia, który z dysków zawiera najnowsze dane (najnowsze wersje plików).

Odzyskiwanie danych z macierzy (dysku) raid 1
// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z macierzy (dysku) RAID 5

Przy odzyskiwaniu danych z macierzy RAID 5 sytuacja wygląda nieco inaczej. RAID 5 w zapisie przeznacza jeden z pasków na sumy kontrolne przeplatane pomiędzy dyskami.

W większości sytuacji wystarczy zareagować w porę i podmienić dysk zgłoszony jako uszkodzony, a macierz odbuduje się sama.

Problem zaczyna się, gdy wkradnie się jakiś błąd podczas odbudowy i proces zostanie przerwany lub informacja o uszkodzeniu jednego z dysków zostanie pominięta/zignorowana i uszkodzeniu ulegnie kolejny dysk. Wtedy staje się konieczne odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku RAID 5. Po ich odzyskaniu należy przeanalizować obrazy dysków (sposób zapisu) i odbudować macierz RAID składając wszystko w odpowiedniej kolejności.

Odzyskiwanie danych z macierzy (dysku) raid 5

Zdjęcia: CC BY-SA 3.0

// odzyskiwanie danych

Cennik

Zajmujemy się odzyskiwanie danych ssd, raid, z dysków twardych oraz pendrive’ów od 2009 roku. Dysponujemy dużym doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem, dzięki któremu jesteśmy w stanie odzyskać utracone dane w rozsądnej cenie! Ze względu na mnogość usterek jakie mogą wystąpić, każde zlecenie wyceniane jest indywidualnie. Poniżej zamieszczamy przykładowy cennik. Zachęcamy do kontaktu w celu sprecyzowania kosztów.

RAID

Typ usługi
Opis
Koszt
Szacowany czas wykonania
Uszkodzenia logiczne RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 itp. Dyski sprawne, uszkodzona macierz RAID. 350 zł x ilość dysków Zwykle w ciągu 7-14 dni
Uszkodzenia fizyczne dysków z macierzy RAID      
Według typu usterki i nośnika Według typu usterki i nośnika. Koszt odzyskania danych z uszkodzonego dysku/dysków + koszt złożenia RAID (350 zł x ilość dysków) Zwykle w ciągu 7 -14 dni
Usługa ekspresowa Rozpoczęcie działań poza kolejnością, zaraz po akceptacji. + 50% kosztów usługi, nie mniej niż 500 zł płatne z góry