Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

// odzyskiwanie danych
Wraz z rozwojem technologii otrzymaliśmy możliwość przechowywania dowolnej ilości danych poza komputerem – na dyskach zewnętrznych oraz innych nośnikach. Niestety, zdarza się, że dane te mogą zostać utracone. Gdy tak się stanie, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Zobacz, na czym polega odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego.

Dyski zewnętrzne to dobra techniki, umożliwiające na gromadzenie i przechowywanie danych poza komputerem. Ludzie używają ich powszechnie, doceniając nie tylko za pojemność, ale również mobilność. Zdarza się jednak, że urządzenie pamięci masowej nie działa właściwie z różnych powodów, co niesie za sobą ryzyko utraty danych, nawet jeśli użytkownik stara się w jak najlepszy sposób je zabezpieczyć. Warto wiedzieć, że ochronę przed utratą danych daje nam tworzenie kopii zapasowych, stąd warto wyrobić w sobie ten nawyk. Co jednak, jeśli nie kopii zapasowej nie ma? Wówczas odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego USB  może wymagać skorzystania z wiedzy  i doświadczenia specjalisty, dysponującego również odpowiednim sprzętem do odzyskiwania danych z dysku zewnętrznego. Należy pamiętać, że profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego zawsze może okazać się lepsze niż amatorskie próby ratowania tak ważnych dla użytkownika plików.
dysk przenośny w czarnej obudowie z kablem
01
Darmowa
diagnoza

02
Odzyskanie
danych

03
Uśmiech
na twarzy

// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego – częste problemy

Utrata danych to częsty problem wśród użytkowników. Na bazie posiadanych doświadczeń można powiedzieć, że większość z nich chciałoby odzyskać utracone dane z dysków zewnętrznych USB. Praktyka pozwala na wskazanie dwóch rodzajów uszkodzeń: fizycznych i logicznych.  

Uszkodzenia fizyczne

Dysk zewnętrzny – podobnie jak i większość urządzeń – cechuje się niewielką odpornością na upadki. Uszkodzenia mechaniczne pojawiają się na ogół jako efekt przypadkowego upuszczenia dysku. Warto wiedzieć, że skutki upadku mogą być widoczne dopiero po czasie, np. po kilku dniach. Wówczas można zaobserwować:
  • problemy z tempem pracy, czy odczytem zapisanych na nośniku danych, co może rzutować też na wolniejszą pracę komputera lub zawieszenie systemu,
  • charakterystyczne dźwięki, np. cykanie, będące najczęściej objawem uszkodzenia mechanicznego – po podłączeniu dysku do komputera może on powodować trudności w jego pracy, a zapisanych danych nie da się odczytać.

Uszkodzenia logiczne

Wśród drugiego typu przyczyn, jakim są uszkodzenia logiczne wymienia się m.in. omyłkowe sformatowanie dysku lub skasowanie danych na skutek pomyłki, wystąpienie wirusów czy nieprawidłowe podłączenie nośnika. Wielu tego typu problemów można uniknąć, stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa:
  • Bezpieczne usuwanie sprzętu. Skorzystanie z tej opcji powinno stać się nawykiem, gdyż pozwala uniknąć uszkodzeń logicznych i utraty danych z dysku.
  • Akceptowanie komunikatów dopiero po ich przeczytaniu. Unikanie sytuacji, w której instalujemy oprogramowanie automatycznie przechodząc do kolejnych etapów instalacji.
// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, który nie został wykryty przez komputer

Zdarza się, że używamy zewnętrznego dysku twardego do przechowywania kopii zapasowej danych. Wypada jednak wiedzieć, że zewnętrzne dyski twarde nie zawsze są odpowiednie do tego celu. Dlatego eksperci zalecają tworzenie wielu kopii ważnych danych na różnych nośnikach – zwłaszcza w odniesieniu do plików, na których szczególnie nam zależy.

Zdarza się jednak, że zewnętrzny dysk twardy może nie zostać wykryty przez komputer, zwłaszcza:

  • Po gwałtownych skokach napięcia podczas transmisji
  • W wyniku uszkodzeń fizycznych
  • W wyniku awarii systemu operacyjnego podczas interakcji z urządzeniem
  • Po zakażeniu wirusem lub złośliwym oprogramowaniem

Jeżeli dysk twardy nie został rozpoznany przez system, po podłączeniu go do komputera możemy nie widzieć jego zawartości – nawet korzystając z managera urządzeń. W takiej sytuacji można próbować podłączyć dysk twardy do innego portu USB. Jeśli okaże się, że komputer go wykrywa, problem dotyczy najprawdopodobniej portu USB, a nie samego dysku.

Można też podjąć próbę podłączenia dysku twardego do innego komputera. Inne z rozwiązań wymagają już wiedzy, ale również i sporej odwagi, wszak formatowanie dysku może wiązać się z utratą wszystkich zapisanych na nim danych.

niebieski dysk przenośny z długim kablem
// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego - wybierz mądrze

Korzystając z pomocy profesjonalistów należy wiedzieć, że nie każdy informatyk posiada specjalizację z odzyskiwania danych, podobnie jak nie każdy serwis dysponuje właściwym sprzętem do wykonania takiego zadania. Kontaktując się z zespołem Ratuj Dane zyskujesz pewność, że trafiasz pod dobry adres: specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z dysków zewnętrznych. Jeśli zależy Ci na odzyskaniu danych, postaraj się nie oddawać sprzętu do przypadkowego serwisu – czasem dużo trudniej jest naprawić sprzęt, który wcześniej próbował naprawić bez pozytywnego efektu ktoś inny.
zrzut ekranu z profesjonalnego programu do odzyskiwania danych podczas działania
// odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego: o przewadze profesjonalistów

Najczęstszym tłumaczeniem klientów, próbujących odzyskać dane przy pomocy darmowego oprogramowania, porad znalezionych na forum czy pomocy znajomego informatyka, jest chęć zaoszczędzenia. Warto jednak zauważyć, że nieprofesjonalne działania, podejmowane na własną rękę mogą tylko zaognić problem, a tym samym wpłynąć na całkowity koszt usługi. O tym, że czasami takie próby kończą się bezpowrotną utratą zdjęć z wakacji, ważnego dokumentu czy danych firmowych mówić nie trzeba.

Należy mieć na uwadze, że odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego wymaga postępowania według określonych procedur i używania właściwego sprzętu, którego nie zastąpi program w wersji demo znaleziony w internecie. Jeśli zdarzy się, że utracimy dostęp do danych, nie działajmy pochopnie próbując „domowych metod”, lecz jak najszybciej przekażmy dysk zewnętrzny profesjonalistom. Jeśli próbowaliśmy ratować dysk na własną rękę, poinformujmy o tym serwis – być może trzeba będzie wdrożyć inne rozwiązanie.