W dzisiejszych czasach chętnie przechowujemy ważne dla nas dane (dokumenty, zdjęcia) na nośnikach. Niestety zdarza się, że te, które wybraliśmy ulegnie awarii. Jedną z najpoważniejszych jest uszkodzona głowica dysku – jak wygląda zatem naprawa uszkodzonej głowicy dysku?
Uszkodzona głowica dysku
Przy uszkodzeniu zespołu głowic możemy mówić o dwóch scenariuszach: takim, w który nie wystąpiło uszkodzenie powierzchni oraz o takim, w którym doszło do uszkodzenia powierzchni lub powierzchnia została wręcz całkowicie starła w pył.
Najczęstszym objawem uszkodzonej głowicy jest cykliczne głośne klikanie lub stukanie. Gdy już zaobserwujemy takie objawy nie polecamy „męczyć” dalej takiego nośnika. Dalsze próby mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni nośnika. Najlepiej taki nośnik od razu przekazać w ręce ekspertów w celu odzyskania danych. W przypadku uszkodzenia głowic w grę wchodzi jedynie odzyskanie danych gdyż nie ma możliwości trwałego naprawienia nośnika w celu przywrócenia go do dalszej bezawaryjnej pracy.
Uszkodzona głowica dysku – co trzeba wiedzieć?
Głowice unoszą się nad powierzchnią talerzy na poduszce powietrznej, jaka tworzy się na skutek wysokiej prędkości obrotowej talerzy. Każde zakłócenie tego stanu prowadzi do uszkodzeń głowic i/lub powierzchni talerza. Wstrząs lub upadek podczas pracy dysku twardego może skutkować uderzeniem głowic o talerze, co z kolei może nieść za sobą poważne skutki.
Uszkodzenie głowic bez ich oderwania zwykle nie jest groźne dla danych, na których nam zależy. Wydający stukot dysk po zmianie głowicy zwykle pozwala na to, aby odzyskać i skopiować dane na nowy nośnik. Dalsze uruchamianie uszkodzonego dysku bez wykonania odpowiednich czynności naprawczych (wymiana uszkodzonego zespołu głowic oraz modyfikacja oprogramowania dysku) może doprowadzić do całkowitego braku możliwości odzyskania danych. Częstym problemem jest także zaklinowanie występujące na rampie parkującej głowice.
Naprawa uszkodzonej głowicy dysku
Proces wymiany głowic w dysku twardym wymaga kompletnej znajomości konstrukcji i zasad działania dysku twardego – z tego względu warto powierzyć to zadanie specjalistom. Naprawa głowicy dysku musi odbywać się w odpowiednich warunkach (cały proces powinien być przeprowadzony w warunkach bezpyłowych z zastosowaniem komory laminarnej). Ponadto, naprawa głowicy dysku wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, ale też urządzeń i oprogramowania, jakie spotkamy w profesjonalnym serwisie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie odzyskać tak ważne dla nas dane.