Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Baza wiedzy
Odzyskiwanie SMSów z telefonów Android urządzenie trzymane w ręku

Odzyskiwanie skasowanych SMS zwykle jest trudnym procesem, który wymaga od użytkownika znajomości tego, w jaki sposób wiadomości są usuwane z telefonu. To, jak wygląda ten proces oraz jak odzyskać skasowany SMS przedstawimy w poniższym artykule. 

Odzyskanie SMS z telefonu przebiega w różny sposób w zależności od systemu, w jakim pracuje sprzęt. Postaramy się przedstawić metody odzyskiwania w dwóch wariantach: 

 • odzyskiwanie SMS z Androida, 
 • odzyskiwanie SMS z iPhone.

Jak odzyskać skasowany SMS – pierwsze kroki po usunięciu wiadomości

Temat odzyskiwania SMS z telefonu zwykle interesuje nas w momencie, gdy przypadkowo usuniemy wiadomość z jego pamięci. Wówczas wiadomości nie są widoczne w skrzynce odbiorczej/nadawczej. Na całe szczęście nie oznacza to całkowitej utraty szansy na odzyskanie SMS z telefonu. Istnieje bowiem szansa na to, że uda się je przywrócić
z poziomu układu pamięci.

Żeby ułatwić odzyskiwanie SMSów należy pamiętać, że usunięte przez nas wiadomości zostają oznaczone jako nieaktywne, czyli niewidoczne dla nas. Wraz z upływem czasu, w którym korzystamy z telefonu po usunięciu SMSa, system nadpisuje dane i zastępuje nieaktywną wiadomoć innymi treściami. Dlaczego o tym piszemy? Bo to kluczowy moment, jeśli chodzi o szansę na odzyskiwanie SMSów. Jeżeli telefon zdąży nadpisać inne dane to stracimy tę możliwość bezpowrotnie. Dlatego żeby odzyskanie SMS z telefonu się powiodło, kluczowe jest zaprzestanie jakichkolwiek działań na telefonie, z którego skasowaliśmy SMS dopóki nie rozpocznie się procedura. Zalecamy, aby w tym czasie wyłączy Wi-Fi, transfer danych oraz włączyć tryb samolotowy, co z pewnością ograniczy ryzyko do minimum,
a odzyskiwanie SMS z telefonu będzie dużo bardziej prawdopodobne.

Odzyskiwanie SMSów z telefonu – metody serwisowo-labolatoryjne

Istnieją metody na odzyskiwanie SMSów, ale nieustannie będziemy Państwa zachęcać do tego, żeby skorzystać z usług profesjonalistów. Domyślamy się, że skoro chcą Państwo odzyskać SMS to jest on ważny, przydatny czy ma inną dużą wartość. Samodzielne próby mogą skończyć się fiaskiem i finalnie zniweczyć szanse na powodzenie procesu.

Warto pamiętać, że odzyskać skasowany SMS z telefonu można również wtedy, gdy:

 • wyświetlacz jest uszkodzony,
 • nie można odblokować ekranu,
 • wyświetlacz jest „rozlany”.

W ramach naszych działań serwisowych odzyskiwanie SMSów przebiega za pośrednictwem dwóch metod:

 1. Metody programowej

Tę metodę stosujemy głównie w odzyskiwaniu SMSów, gdy ich utrata wynika z przyczyn logicznych, a nie z uwagi na fizyczne uszkodzenie telefonu. Skuteczność tej metody jest uwarunkowana głównie Państwa działaniem (czyli tym czy telefon zdążył nadpisać dane, czy nie) oraz możliwościami narzędzi software’owych – a to również jest związane z nadpisywaniem, bowiem nie ma na rynku programów, które potrafią odzyskiwać SMSy w sytuacji nadpisania danych.

 1. Metody serwisowej

Ta metoda odzyskiwania skasowanych SMS jest skuteczna w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z fizyczną usterką urządzenia – awaria elektroniki. Nie dotyczy to jednak naruszenia struktury logicznej danych. Takie sprzętowe odzyskiwanie SMSów obejmuje zwykle wymianę uszkodzonych podzespołów oraz przywrócenie spójności logicznej danych.

Warto pamiętać, że od decyzji jak odzyskać skasowany SMS zależą kolejne działania, które nieumiejętnie przeprowadzone mogą pogłębić pierwotną usterkę. Zdarza się, ze serwisant podejmuje decyzję o wykorzystaniu obu metod odzyskiwania SMSów, żeby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Każde takie zgłoszenie rozpatrywane jest indywidualnie.

Odzyskiwanie SMSów Android

Choć ten system jest bardzo popularny to odzyskiwanie SMS z Androida jest bardzo trudnym procesem. Przyczyną jest brak kosza w systemie, w którym usunięte wiadomości są przechowywane przez jakiś czas. Nie ma również możliwości cofnięcia polecenia „usuń”. Jak wspomnieliśmy wyżej, skasowane SMSy są przechowywane tylko do momentu, gdy inne dane zostaną nadpisane w ich miejsce.

Co wobec tego można zrobić?

 1. Zrootować telefon

W momencie usunięcia wiadomości wpada ona do „folderu” systemowego, który jest ukryty przed użytkownikiem. Nie ma możliwości zajrzenia do niego nawet po podłączeniu telefonu do komputera. Żeby móc to zrobić, trzeba korzystać z uprawnień administratora, czyli właśnie tzw. roota. Po zrootowaniu telefonu (czyli nadaniu sobie uprawnień administratora) jest duża szansa, że odzyskiwanie SMSów z Androida się powiedzie.

Rotujemy aby otrzymać dostęp do konta administratora w celu dostępu do zaawansowanych komend które pozwolą na przykład dokonać zrzutu całej pamięci telefonu.

 1. Przywrócić kopię zapasową z dysku Google

Warto utworzyć kopię zapasową swoich danych (również SMSów) na dysku Google. Jeśli do tej pory nie zostało to zrobione, a wiadomość już jest skasowana to niestety ta metoda nie będzie miała zastosowania w odzyskiwaniu SMS z Androida. 

Z tego samego powodu warto zabezpieczyć się na przyszłość i włączyć opcję tworzenia kopii zapasowej. Jedyny minus tego rozwiązania to fakt, że kopia aktualizowana jest co kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, co nie daje nam gwarancji na odzyskanie skasowanych SMSów z Androida przed aktualizacją ich bazy.

 1. Użyć aplikacji do odzyskiwania danych

Przede wszystkim chcemy ostrzec, że darmowe oprogramowania odzyskiwania skasowanych SMSów z Android może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Aplikacje posiadają dużo reklam oraz dodatków, które podczas ich instalacji nadpisują się w pamięci telefonu, co powoduje – jak już wcześniej wspomnieliśmy – utratę wiadomości.

Kolejnymi wadami tego typu rozwiązania jest to, że duża część aplikacji wymaga uiszczenia opłaty oraz nadania jej dostępu administratora, co wbrew pozorom jest zagrożeniem dla Państwa danych.

Odzyskiwanie SMS iPhone (iOS)

Odzyskiwanie SMSów z telefonów iPhone włączone urządzenie pośród innych telefonów

Posiadacze Iphone’ów mają większe szanse na odzyskiwanie skasowanych SMS z telefonu. Jest to możliwe dzięki dwóm usługom – Cloud i iTunes, które zapisują kopię zapasową danych w chmurze Apple, z której w razie potrzeby można je przywrócić.

 1. Odzyskiwanie SMS iPhone (iOS) dzięki kopii zapasowej iCloud

Podobnie jak w przypadku odzyskiwania SMSów z Android poprzez dysk Google, tutaj warunkiem powodzenia jest to, aby ostatnia kopia zapasowa została wykonana jeszcze przed skasowaniem SMSa.

Aby przywrócić kopię zapasową z iCloud należy przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Jednak warto pamiętać, że w przypadku odzyskiwania SMS z telefonu nie ma takiej konieczności. Wystarczy zalogowanie się do konta na iCloud.com, na którym powinna być dostępna zakładka wiadomości tekstowych. Kolejno należy:

 • z folderu wiadomości tekstowych na iCloud.com wybrać interesujące nas SMSy,
 • w zakładce iCloud na telefonie wyłączyć wiadomości tekstowej oraz wybrać opcję „zachowaj na moim telefonie”,
 • ponownie włączyć wiadomości, wybrać połącz i poczekać aż SMSy zostaną przywrócone do skrzynki odbiorczej.
 1. Odzyskiwania SMS iPhone (iOS) dzięki kopii zapasowej iTunes

Jeśli nie decydują się Państwo na utworzenie kopii zapasowej na iCloud, istnieje możliwość utworzenia fizycznej kopii w iTunes. Odzyskiwanie SMS iPhone (iOS) za pośrednictwem iTunes jest możliwe tylko wtedy, gdy kopię zapasową tworzą Państwo regularnie.

Żeby odzyskać skasowane SMS z telefonu należy podłączyć iPhone’a do komputera. Usługa iTunes powinna otworzyć się automatycznie. Kolejno należy skorzystać z karty “podsumowanie” i użyć opcji “przywróć” w panelu Backup.

 1. Odzyskiwanie SMS iPhone (iOS) dzięki aplikacji do przywracania danych

W telefonach z systemem iOS również możliwe jest użycie aplikacji do odzyskania skasowanych SMSów. Sytuacja jednak wygląda tak samo, jak w przypadku Androida. W wielu przypadkach podczas instalacji występują liczne reklamy, które nadpisują się, uniemożliwiając odzyskanie SMS oraz konieczne jest uiszczenie opłaty. Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytanie jak odzyskać skasowany SMS z telefonu. Proszę pamiętać, że jest to możliwe, jednak zawsze warto zlecić to profesjonaliście. Zwiększa to szanse na powodzenie procesu oraz odzyskanie większości lub wszystkich danych, jakich Państwa oczekują. Im szybciej zostanie podjęta próba odzyskiwania skasowanych SMS, tym szybciej będą mogli Państwo skorzystać z utraconych wiadomości.