Telefony komórkowe już od dawna nie służą nam wyłącznie do dzwonienia i SMS-owania. Teraz pełnią także funkcję segregatora przechowującego najważniejsze dane, podręcznego sklepu, prywatnej filmoteki zawierającej krótkie filmiki kręcone przy rozmaitych okazjach, a także – a dla niektórych przede wszystkim – albumu ze zdjęciami, mogącego pomieścić setki fotografii. Dlatego usługa odzyskania utraconych zdjęć w dzisiejszych czasach jest bardzo często poszukiwana.
Każdy z nas codziennie poszerza swój cyfrowy kieszonkowy album, zapisując w nim mnóstwo cennych (a często i bezcennych) zdjęć, dokumentujących ważne chwile z życia naszego, naszych dzieci, przyjaciół, rodziny. Tego typu dane gromadzimy latami i mało kto z nas wyobraża sobie, że mogłoby ich nie być. A jednak – tak jak na każde urządzenie elektroniczne – na nasz telefon każdego dnia czyha wiele niebezpieczeństw, a co za tym idzie, zagrożone są również nasze zdjęcia. Dotyczy to także nośników danych, takich jak pendrive’y czy karty SD. Może się zdarzyć, że zbierane latami fotografie przepadają. Jak do tego dochodzi? Czy nasze zbiory da się uratować? Na czym polega odzyskiwanie zdjęć?
Jak może dojść do utraty zdjęć z telefonu?
Są dwa rodzaje uszkodzeń telefonów, które mogą spowodować konieczność odzyskania zdjęć:
- mechaniczne – zdjęcia zostały utracone w wyniku zalania, zgniecenia bądź upadku telefonu, pęknięcia czy innego uszkodzenia ekranu, zwarcia, spalenia, uszkodzenia płyty głównej telefonu.
- logiczne – zdjęcia usunięto z urządzenia świadomie bądź przypadkowo poprzez ich skasowanie, przywrócenie ustawień fabrycznych, aktualizację systemu.
Wśród tych problemów najczęstszym powodem awarii smartfonów, jaki zgłaszają ich użytkownicy, jest upadek urządzenia. W końcu komu z nas telefon nie upadł choć raz! Bardzo często nic złego się wtedy nie dzieje, nie każde wyślizgnięcie się urządzenia z ręki sprawia, że zaczynamy szukać specjalisty od odzyskiwania zdjęć. Jednak przy poważniejszym upadku uszkodzeniu może ulec ekran dotykowy, przez co nie można się dostać do zapisanych w telefonie zdjęć. Uszkodzenie ekranu to przeważnie uszkodzenie warstw odpowiadających za operacje dotykowe bądź też rozlanie się ciekłego kryształu wewnątrz warstw uniemożliwiających zobaczenie czegokolwiek.
Zdjęcia możemy też stracić w wyniku zalania telefonu, kiedy to uszkodzeniu ulega elektronika znajdująca się w środku. Przy tym typie uszkodzenia odzyskiwanie zdjęć z telefonu może się okazać dużo trudniejsze niż przy ich utracie spowodowanej upadkiem.
Oczywiście często dochodzi również do nieumyślnego skasowania zdjęć z telefonu (kto kiedyś dał swojego smartfona do obejrzenia dzieciom, ten wie). W takiej sytuacji w celu odzyskania zdjęć można zastosować różne rozwiązania, w zależności od modelu telefonu. Nie wszystkie urządzenia bowiem pozwalają na odzyskiwanie zdjęć z telefonu na poziomie software’u. Trzeba jednak pamiętać, że metody bardziej profesjonalne – dogłębne – niejednokrotnie wiążą się z bezpowrotnym uszkodzeniem telefonu.
Odzyskiwanie zdjęć – jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?
Oczywiście najlepiej jest mieć kopie zapasowe wszystkich danych, bo wtedy w sytuacji, kiedy stracimy je w telefonie, odzyskiwanie zdjęć polega po prostu na ich otworzeniu na innym nośniku. Jeśli jednak – chyba jak większość użytkowników – nie jesteście tak zapobiegliwi i całkowicie straciliście swój komórkowy album fotograficzny, nie martwcie się. Odzyskiwanie zdjęć z telefonu może brzmieć jak mission impossible, ale dla wprawionego fachowca nie ma rzeczy niemożliwych. Jak wobec tego odzyskać skasowane zdjęcia?
Kiedy zorientujecie się, że z Waszego telefonu zniknęły pliki, przede wszystkim nie wpadajcie w panikę. Zadzwońcie po pomoc. Oczywiście kusić mogą różne programy dostępne w internecie, służące właśnie odzyskiwaniu zdjęć. Jednak lepiej nie ryzykować i zdać się na profesjonalistów, od lat ratujących dane zawodowo. Bezbłędnie zdiagnozują oni, na czym polega problem, i zaplanują odpowiednie działania. Odzyskiwanie zdjęć to sztuka, którą lepiej zostawić specjalistom. Dlatego jeśli Wasz ekran dotykowy nie odpowiada albo zdjęcia w Waszym telefonie nie chcą się otworzyć, nie zwlekajcie – zadzwońcie do nas. Nasi specjaliści o wieloletnim doświadczeniu i szerokiej wiedzy z zapałem przystąpią do odzyskiwania zdjęć nawet z najbardziej uszkodzonego telefonu.
Odzyskiwanie zdjęć z pendrive’a
Zdjęcia tracimy jednak nie tylko z telefonu – może się tak zdarzyć również z pendrive’em, który często traktujemy jako główny nośnik zapasowy dla wszystkich ważnych plików. Czy odzyskiwanie zdjęć z pendrive’a jest możliwe?
Zacznijmy od tego, jakie są objawy uszkodzonego pendrive’a, na którym mieliśmy zapisane zdjęcia i inne pliki. Przede wszystkim takie urządzenie nie zgłasza się w komputerze bądź też zgłasza się, ale nie pokazuje swojej pojemności. Może też dojść do sytuacji, w której pendrive pokazuje się na komputerze, ale katalogi i pliki są nieczytelne. Ostatni przypadek polega na tym, że laptop lub komputer resetuje się po podpięciu pendrive’a.
Podobnie jak w przypadku telefonu, odzyskiwanie zdjęć z pendrive’a oferują liczne programy dostępne w sieci. W rzeczywistości jednak jest to często proces żmudny, mogący trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Ważne więc, żeby odzyskiwanie zdjęć z pendrive’a zawsze powierzać tylko naprawdę dobrym fachowcom, mającym odpowiednią wiedzę i sprzęt.
Odzyskiwanie zdjęć z karty SD
Karta SD doskonale się sprawdza, jeśli robimy wiele zdjęć oraz lubimy nagrywać filmiki i potrzebujemy na nie dużo miejsca. W takiej sytuacji, zamiast kupować telefon z jak największą liczbą gigabajtów, możemy kupić taki ze slotem na kartę micro SD. Niestety, z różnych powodów może dojść do jej uszkodzenia. Z powodu jej pojemności, uszkodzenie takiej karty może się wiązać z utratą naprawdę dużych ilości zdjęć, dlatego profesjonalne odzyskiwanie zdjęć z karty SD to usługa wyjątkowo cenna.
Skąd wiadomo, że karta odmawia posłuszeństwa? Najczęściej objawia się to tym, że komputer lub aparat nie widzi karty; po uruchomieniu niektórych plików system wyświetla komunikat o błędzie; karta wyświetla się pusta lub system pokazuje jej błędny rozmiar; niektóre pliki znikają; nie można odczytać żadnych plików; po podłączeniu karty do komputera system chce ją sformatować.
Odzyskiwanie zdjęć z karty SD nie jest prostą sprawą, dlatego najlepiej również w tym przypadku zdać się na profesjonalistów, zamiast działać na własną rękę. Nasi fachowcy w pierwszej kolejności ustalą, w jakich okolicznościach doszło do utraty danych oraz czy karta jest sprawna czy nie. Dzięki temu będą mogli wybrać odpowiedni sposób odzyskiwania zdjęć z karty SD.
Odzyskiwanie zdjęć – nie dla amatorów
Jak widzicie, na Wasze zdjęcia czyha sporo niebezpieczeństw. W przypadku ich utraty nie musicie jednak załamywać rąk, po prostu zadzwońcie do nas. Odzyskiwanie zdjęć to usługa, którą wykonujemy od lat i żaden przypadek nie jest nam obcy. Pomożemy Wam odzyskać Wasze cyfrowe wspomnienia. Zapraszamy do kontaktu.