Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Case study
Uszkodzenie dysku SSD - Goodram CX300 ps3111 - S11 jako Satafirm

Aktualnie, gdy potrzebujesz lepszej wydajności, sięgasz po dysk SSD – czy to dobry wybór? Na pewno tak, jeśli szukasz kompaktowego rozwiązania problemu wydajności. Dysk SSD jest całkowicie bezgłośny, ponieważ nie posiada elementów mechanicznych (silnik z nośnikami oraz ramię z zespołem głowic). Jego wydajność i odporność na urazy jest znacznie wyższa od tradycyjnego dysku magnetycznego, a dodatkowo zużywa także mniej energii. Niemniej jednak dysk SSD nie jest pozbawiony wad i ryzyka utraty dostępu do danych, o czym należy pamiętać, decydując się na zakup.

Satafirm S11 to jeden z najczęstszych błędów przy uszkodzeniu dysku SSD
z kontrolerem phison ps3111 – s11. Tym razem mierzyliśmy się z dyskiem Goodram CX300 ps3111 – S11, w którym wystąpiła degradacja układów NAND i uszkodzenie firmware.

Uszkodzenie dysku SSD - Goodram CX300 ps3111 - S11 jako Satafirm

Problem Satafirm – uszkodzenie dysku SSD Goodram CX300 ps3111 – S11

Problem, z jakim zgłosił się do nas klient to dysk Goodram CX300 ps3111 – S11. Po wykonanej diagnozie okazało się, że mamy do czynienia z najczęstszą przyczyną awarii tanich dysków SSD, czyli degradacją układów NAND i uszkodzeniem firmware. Błąd ten oznacza to, że dysk odczytywany jest przez komputer jako Satafirm S11. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD jest bardziej skomplikowane niż w przypadku klasycznych dysków twardych. Każdy z producentów posługuje się swoim algorytmem układu danych, sposobu ich konfiguracji czy dostępu do nich. Zdarza się również tak, że w poszczególnych modelach dysków jednej firmy zastosowane algorytmy się różnią. Oznacza to, że kombinacji jest wiele, a w uszkodzonym dysku SSD odczytywanym jako Satafirm S11 wykorzystany został jeden.

Uszkodzenie dysku SSD - Goodram CX300 ps3111 - S11 jako Satafirm

Przebieg naprawy uszkodzonego dysku SSD Goodram CX300 ps3111 – s11, Satafirm

Również w przypadku zgłoszenia Goodram CX300 ps3111 s11 jako Satafirm należało wybrać odpowiedni algorytm, który pomógł zrekonstruować uszkodzony dysk SSD. Pierwszym etapem naprawy była rekonstrukcja translatora. Odzyskiwanie danych okazało się najtrudniejsze w ostatnim etapie procesu, podczas którego konieczne było doczytywanie bloków, które zgłaszały problemy. Zarówno nam, jak i klientowi zależało na odzyskaniu wszystkich kluczowych danych z uszkodzonego dysku SSD, co oczywiście zakończyło się sukcesem. 99% sektorów zostało poprawnie odczytanych.

Przyczyną uszkodzenia dysku SSD zwykle jest jego ograniczona liczba cyklów zapisów danych. Kolejne zapisy powodują zużywanie komórek pamięci flash, a sektor staje się bezużyteczny. Najważniejszym czynnikiem wyboru odpowiedniego dla siebie dysku jest jego wydajność – czas dostępu, szybkość odczytu i zapisu danych. Cena zakupu zależy od tych parametrów. W trosce o dane przechowywane warto zainwestować w porządny, ale i droższy model. Tani dysk SSD może szybko przestać działać, zwykle w najmniej odpowiednim dla nas momencie. To właśnie taki sprzęt trafia do nas najczęściej.

Uszkodzenie dysku SSD - Goodram CX300 ps3111 - S11 jako Satafirm
Uszkodzenie dysku SSD - Goodram CX300 ps3111 - S11 jako Satafirm